activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Wady postawy dziś, operacje jutro!

Ostatnio dużo można usłyszeć w telewizji nt. wad postawy u dzieci. Bardzo się cieszę, że zaczyna się o tym mówić, bo statystyki są zatrważające. Od lat obserwujemy znaczący wzrost występowania różnego typu skrzywień kręgosłupa, problemów ze stawami kolanowymi, skokowymi, a problem ten będzie narastał. Sprzyja temu siedzący tryb życia, otyłość, zwolnienia z wf-u.  Mówi się, że już ponad 80 procent dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana czy problemy z kręgosłupem. Spędzanie czasu w szkole, przy często niedostosowanych biurkach, następnie w domu, w którym zamiast aktywnego odpoczynku dziecko siedzi przed komputerem lub telewizorem sprzyja występowaniu wad postawy. Są to zaburzenia prawidłowej postawy ciała związane np. z nieprawidłowym działaniem w obrębie układu kostnego, mięśniowego, więzadłowego kręgosłupa czy kończyn dolnych.

Do wad postawy u dzieci zaliczamy:

  • skoliozy (boczne skrzywienie kręgosłupa)
  • nadmierną kifozę piersiową (plecy okrągłe)
  • nadmierną lordozę lędźwiową (plecy wklęsłe)
  • brak lub zmniejszenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (plecy płaskie)
  • choroby Scheuermanna
  • wady klatki piersiowej
  • kolana szpotawe i koślawe
  • stopy szpotawe i koślawe
  • płaskostopie.

Podstawową kwestią w leczeniu wad postawy u dzieci jest jak najwcześniejsze ich rozpoznanie i wdrożenie właściwej terapii. Zwłoka w rozpoczęciu leczenia może doprowadzić do utrwalenia lub pogłębienia wady, czego skutki są często nieodwracalne. Im głębsza wada, tym bardziej jest to prawdopodobne. W konsekwencji wyeliminowanie wady staję się trudniejsze, wymaga więcej czasu i wysiłku (dziecka, rodziców i terapeutów), a w niektórych przypadkach jest niemożliwe bez interwencji chirurgicznej lub sprawia, że całkowite wyleczenie może już być niemożliwe.

Niestety często spotykam rodziców, którzy są kompletnie nieświadomi występowania wad postawy u swoich dzieci. Dopiero pokazanie palcem charakterystycznych dla danej wady dysproporcji powoduje refleksje i szukanie pomocy u specjalistów. Czasem zdarza mi się słyszeć lub czytać wypowiedzi lekarzy ortopedów, którzy twierdzą, że gimnastyka korekcyjna jest zbędna, bo dziecko z takiej wady „wyrośnie”. Ciekawe zatem dlaczego gabinety rehabilitacyjne roją się od pacjentów, którzy często w młodym wieku (30-40 lat) przeszli już operacje kręgosłupa. A przecież wcześniej można było temu zapobiec poprzez właściwie dobrane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. A może właśnie dlatego lekarze mówią, że ćwiczenia korekcyjne to strata czasu, bo potem mają pełne ręce roboty na salach operacyjnych, a potem przepisując niezliczone ilości leków przeciwbólowych.

Każdy indywidualnie podejmuje decyzję komu zaufać w kwestii zdrowia. My możemy informować, że nierozpoznane i nieleczone wady postawy mogą prowadzić do licznych powikłań, zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym. W ich wyniku dochodzi do upośledzenia zdolności ruchowych i pogorszenia jakości życia. W skrajnych przypadkach wady postawy mogą prowadzić do niepełnosprawności chorego.

Warunkiem skuteczności terapii jest pełne zaangażowanie ze strony małego pacjenta i rodziców. Tylko konsekwentnie wykonywane ćwiczenia zalecone przez terapeutę zagwarantują powodzenie leczenia. Rodzice muszą być świadomi, że jeśli lekarz lub terapeuta stwierdził u dziecka wystąpienie wady postawy, to nie minie ona wraz z jego rozwojem. Z tych wad się nie „wyrasta”.

Najwięcej wad postawy powstaje w wieku 6-7 lat, w związku ze zmianą trybu życia dziecka i pójścia do szkoły oraz w okresie skoku pokwitaniowego, gdyż następuje zmiana proporcji ciała, szybki wzrost i przesunięcie środka ciężkości.

Ponieważ w naszym systemie szkolnym spotykamy się z zajęciami gimnastyki korekcyjnej tylko na etapie nauczania początkowego (przedszkole, klasy 1-3) activEK – centrum zdrowego człowieka w Gdyni wychodzi z ofertą prowadzenia indywidualnych zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla wszystkich dzieci i młodzieży, bez znaczenia na ich wiek.

Zatroszcz się już dziś o zdrowie swojego dziecka, umów się na konsultację z fizjoterapeutą i upewnij się, czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2021 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.